Ulla Britt  07. maj kl. 20:00

Ulla Britt

Ulla Britt er en sangskriver, der stilmæssigt er sin helt egen. Musikken er nordisk, og smyger sig ganske naturligt mellem folk, pop og jazz. 

I april ´25 udkom  Ulla Britts 2. soloalbum  “Syv plus en” Et folk-poppet værk skabt i helt håndspillet trioform.  Sangen Sol og Zanzibar er flittigt blevet spillet på rotation på P5. 

Med eget piano flankeret af Line Feldings cello og Rune Funchs guitar er de tre musikere nu ude i landet og spille musikken. 

Der er direkte appel til publikum, og tekstmæssigt er UB ikke bleg for med sine danske tekster at invitere sine lyttere rundt bratte næsten cinematiske skift. 

Ulla Britt skriver om danskerne set fra et midvejsperspektiv og krydrer det hele med små historier mellem sangene,  hvor ikke alle holder til et faktacheck. 

Gaffa: “Spændet i sangene er oprigtigt spændende ” 
Loftskammeret: "Det er befriende at lytte til en vokal der har fået lov at ligge hvor den klinger allerbedst: mørkt og varmt, lige i smørhullet.


En del af partoutbilletten EN til 10
Unummererede siddepladser
Varighed: 2 x 45 minutter
Kom i god tid
Inklusiv garderobe