Spoonful Of Blues (N) 21. februar kl. 21:00

Spoonful Of Blues (N)

Deep Blues, Hypnotic Grooves and Rock’n’Roll from Notodden, Norway

Spoonful of Blues kommer fra bluesbyen Notodden og har med sine iørefaldende sange og rockende bluesudtryk etableret sig som et af Norges mest populære bluesbands. Det eftertragtede band trækker fulde huse på turnerer til de norske bluesklubber og festivaler og de spiller oftere og oftere internationalt med stigende opmærksomhed. Sverige, Finland, Frankrig, Polen, USA og nu også Danmark er årligt på turnéplanen, og bandet står bag indspilninger, der roses på begge sider af Atlanten.

Spoonful of Blues udgav sit seneste album “Songs From Notodden Norway” i slutningen af november 2023. Albummet fik fremragende anmeldelser i medierne, og bandet oplevede stor interesse fra udenlandske radiostationer. Albummet gik direkte ind på toppen af internationale radio-playlister.

Anmelderne omtalte “Songs From Notodden Norway” som Spoonful of Blues’ allerbedste album. Spoonful of Blues spiller sange fra “”Songs From Notodden Norway” og gamle publikumsfavoritter. Efter Morten Omlids alt for tdlige bortgang er det nu med Øystein Ytterbø og Jens Fjelle på guitarer – begge er tidligere guitarelever hos Morten Omlid og tilhører den nye generation af dygtige guitarister i bluesfamilien på Notodden.

Med de to guitarister får bandet en frisk og fyldig lyd, og både gamle og nye Spoonful-sange ser ud til at være sikre publikumsvindere. Publikum har virkelig trukket denne nye udgave af Spoonful of Blues til brystet, og bandets turnéer går til fulde huse. Glæd dig til at høre dette fantastiske orkester fra Notodden spille sange fra deres store blueskatalog.

Dørene åbnes 20:00 – Koncertstart 21:00

Pris 210 kr. + forsalgsgebyr – Ved indgangen 230 kr.

Med mindre koncerten er annonceret som et arrangement med ”unummererede siddepladser”, kan vi ikke garantere, at der er siddepladser.

Deltagelse i koncerter kræver personligt medlemskab af Vershuset som købes i døren eller på www.vershuset.dk – klik på ”medlemskort”